Ortodoncija
Ortodoncija je oblast stomatologije koja se bavi ispravljanjem nepravilnog položaja zuba i nepravilnog položaja vilica. U periodu mešovite denticije kada su prisutni i mlečni i stalni zubi željeni efekat se postiže mobilnim aparatima, a u periodu stalne denticije fiksnim protezama.
Ortodontski tretman se može sprovoditi u dečijem uzrastu, bilo da dete ima sve mlečne zube ili ima mlečne i stalne zube i kod odraslih osoba koje imaju sve stalne zube. Terapija se može sprovoditi mobilnim aparatima (protezice), fiksnim aparatima (breketi nalepljeni na zube) ili kombinacijom obe vrste aparata.
Fiksna ortodonska terapija
Fiksni ortodontski aparat se sastoji od tuba ili prstenova koje se postavljaju na prve stalne molare (šestice), bravica koje se lepe na svaki pojedini zub i žičanih lukova koji prolaze središnji žljeb na bravici.
Žičane lukove u slotu (središnji žljeb) bravice, mogu držati žičane ili gumene ligature u boji i tada govorimo o konvencionalnim ili klasičnim bravicama.
Modernije i za pacijenta svakako ugodnija varijanta je samoligirajuća bravica. Kod takvih bravica nema gumene ligature koja zadržava naslage hrane i teško ih je održavati.
Samoligirajući fiksni aparat ima bravice koje žicu u slotu pridržavaju vratašca ili klip koji se otvara i zatvara. Zbog svojih mehaničkih svojstava ove bravice smanjuju ukupnu dužinu trajanja terapije.
Osim ove podele na klasične i samoligirajuće, postoji podela na estetske i metalne bravice. Bravice na zube postavlja isključivo specijalista ortodoncije i njih pacijent ne može skidati. Kontrole su na 4-6 nedelja. Koje bravice će se postaviti zavisi od slučaja do slučaja, želje pacijenta i naravno cene.
Vraćanje lepog osmeha podiže samopouzdanje i kvalitet života pacijentima, a istovremeno je nepresušan izvor lične satisfakcije Dental Centra Petković
Mobilni ortodonski aparat
Ovakvi aparati namenjeni su najmlađim pacijentima, koji još rastu i razvijaju se. Oni mogu biti samo za jednu vilicu (aktivne ploče) ili za obe vilice (aktivator, bionator). Njih pacijenti sami stavljaju i vade iz usta.
Treba napomenuti da je kod nošenja mobilnih ortodontskih aparata izuzetno važna saradnja i želja deteta da nosi aparat, da bi terapija bila uspešna.
Aparatić se nosi minimum 14h dnevno. U aparatu postoji šraf koji se okreće u dogovoru sa ortodontom na 7 i 10 dana. Mobilnim aparatićima se ne mogu pravilno i potpuno ispraviti jako rotirani ili nagnuti zubi, niti zubi koji su nikli na pogrešnom mestu. Za takve anomalije se koriste fiksni ortodontski aparati.
Terapija mobilnim ortodontskim aparatima uglavnom je prva faza terapije koju započinjemo u ranom dobu i kojom ispravljamo položaj vilica, a nakon toga postavlja se fiksni aparat kojim korigujemo položaj zuba i završavamo terapiju. Ukoliko se problem ne reši u mlađem dobu, on s vremenom postaje teži.
Folije za ispravljanje zuba
Ispravljanje zuba folijama je alternativa fiksnim bravicama – plastični alajner (providna folija) napravljen da ispravi zube i pravilno ih rasporedi prema prethodno dizajniranom položaju. Svaki set alajnera je precizno softverski dizajniran na osnovu otiska izrađenog u našoj ordinaciji.
Folije su dizajnirane da isprave lakše, srednje teške i teške ortodontske slučajeve. Pored toga što su estetski potpuno prihvatljive jer se uopšte ne vide, one sa sobom nose i mnoge druge dobrobiti.
Značajno se lakše održavaju od fiksnih proteza koje je nemoguće skinuti i lepo oprati. Kod folija je ovo moguće, i samim tim je mnogo bolja higijena usta i zuba. Sile koje deluju na zube su raspoređene celom površinom zuba, a ne samo na površini bravice. Da li je ovo rešenje baš za Vaš slučaj ostaje da se utvrdi nakon detaljne analize.
Za najbolje rezultate morate biti maksimalno posvećeni planu terapije što znači da se alajner nosi onoliko koliko odredi stomatolog. Za prave rezultate, potrebno je nositi alajner minimum 16-18 sati dnevno.